&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

12 gru 2019

Wykład fuksowski: "Historia kryminalistyki" W ten czwartek wysłuchaliśmy wykładu naszego fuksa, Mateusza Stańczyka, na temat historii kryminalistyki. Poznaliśmy historię tej dziedziny nauki, która rozpoczyna się we Francji w XIX w. od zał... »

8 gru 2019

Wycieczka do Podkowy Leśnej Niedzielę spędziliśmy w mieście-ogrodzie, dziecku naszego filistra, Stanisława Lilpopa, chcąc zasmakować w duchu tego miasta. Obcowaliśmy z dobrą architekturą, odwiedziliśmy Stawiska, znaleźliśmy też czas ... »

5 gru 2019

"Elektrotechnika dawniej, dziś i jutro" Na spotkaniu kwaterowym mieliśmy okazję gościć wybitnego inżyniera elektrotechnika, profesora nauk technicznych, wykładowcę Politechniki Warszawskiej, prezydenta IES – IEEE Industrial Electron... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Aktualności

Dzień Wszystkich Świętych 1 lis 2019

Dziś Weleci wybrali się na warszawskie Powązki, by wspomnieć naszych filistrów.

 

Braciom, co po życia znoju,

Spoczywają już w pokoju

Pod mogilnym żwirem ziemi

wieczny spokój, wieczna cześć!

Wykład fuksowski: "Prawne aspekty transplantologii" 31 paź 2019

Tym razem w ramach spotkania kwaterowego wysłuchaliśmy wykładu naszego fuksa, Alberta Pielaka, poświęconego prawu transplantacyjnemu ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Nasz prelegent pozostawił kwestie etyczne do indywidualnego rozważenia - choć wszyscy zgodzili się co do słuszności wykonywania  tych operacji. Rozmawialiśmy o różnicach w stosunku do regulacji innych procedur medycznych dotyczących świadomej zgody i prawa do sprzeciwu czy przeszczepach ex vivo a ex mortuo. Jak zwykle padło wiele intrygujących pytań, z których rozwinęła się ożywiona dyskusja. 

Komersz CXXXVI-lecia Welecji 26 paź 2019

W ostatni weekend świętowaliśmy 136. rocznicę powstania naszej kochanej Welecji. W gronie braci z Konwentu Polonia, Arkonii i Talaviji oraz kolegów z Giedyminii Ostrogiensis uczciliśmy ten ważny dla nas dzień. Radości i śmiechom nie było końca.

Wystawa poświęcona Rembrandtowi i Brueglowi Starszemu w Muzeum Narodowym 24 paź 2019

W ramach spotkania kwaterowego wybraliśmy się na wystawę prezentującą grafiki ze skarbca Muzeum Narodowego dwóch wielkich artystów: Rembrandta van Rijna oraz Pietera Bruegla Starszego. Przewodnik zapoznał nas z technikami wykonania prac, charakterem stylu twórców i ich inspiracjami oraz historią. Coś pięknego - jesteśmy urzeczeni!

Koncert pieśni studenckich 21 paź 2019

W poniedziałek w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej odbył się koncert dziewiętnastowiecznych pieśni studenckich. Wysłuchaliśmy cudownego występu w gronie licznego audytorium. Wśród utworów znalazły się między innymi tak przez nas lubiane "Studenckie Życie II", "Ach Gdybym Kiedy Bogiem Był..." czy "Piosenka Ryska z 1876 roku". Do trzech pieśni Adam Tański, który akompaniował na fortepianie, specjalnie dla nas skomponował nową melodię, ponieważ oryginalna nie dotrwała do naszych czasów. Śpiewali dla nas Arnold Kłymkiw, Łukasz Hajduczenia i Piotr Łapiński. 

Nagrania z koncertu można wysłuchać na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/welecja1883/videos/480213442574949/

97 ... 987654321

Strona: