&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

29 cze 2020

Zakończenie semestru Epidemia COVID-19 odebrała nam piękny semestr letni. Niestety nasza działalność od marca sprowadzała się do spotkań online, w czasie których odbyły się trzy wykłady fuksowskie: "Historia boksu" Wiktora Sa... »

3 maj 2020

229. rocznica Ustawy Rządowej z 3. maja Dziś świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. maja - przełomowego aktu w historii Polski i fundamentu jej nowożytnej państwowości, jednego z pierwszych tego typu dokumentów na świecie. Z ... »

5 mar 2020

Wykład otwarty poświęcony typografii Tym razem Welecja postanowiła poczytać między wierszami i odkryć całe ukryte pośród nich piękno, otwierając się przy tym na tłumnie przybywających gości - ledwie się pomieściliśmy! Nas... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Mirosław Gersdorf /1915-1985/

 

Zmarły w dniu 27 lipca 1985 r. dr hab. Mirosłąw Gersdorf, profesor Spółdzielczego Instytutu Badawczego, dzięki swym umiejętnościom i niespożytej pracowitości potrafił harmonijnie łączyć wykonywanie zawodu prawnika praktyka z twórczością naukową, z udziałem w pracach legislacyjnych, z wychowaniem i kształceniem nowych kadr pracowników.

 

Swymi zainteresowaniami obejmował trzy dyscypliny prawnicze: prawo obrotu uspołecznionego (szczególnie prawo bankowe), prawo pracy i prawo spółdzielcze. Najpoważniejszy był jego wkład prawa spółdzielczego. Przez blisko 30 lat (1951-1980) był doradcą prawnym naczelnych organów spółdzielczości polskiej: najpierw Centralnego Związku Spółdzielczego, a następnie Naczelnej Rady Spółdzielczej. W sprawy spółdzielczości był głęboko zaangażowany. Starał się służyć urzeczywistnieniu wizji spółdzielczości samorządnej, składającej się z samodzielnych spółdzielni zarządzanych przez swe organy zgodnie z zasadą demokracji wewnętrznej. Dążył też do zapewnienia należytej ochrony praw członków.

 

Wielki wpływ wywarł Mirosław Gersdorf na powojenne kodyfikacje prawa spółdzielczego z 1961 i 1982 r. - był w istocie ich głównym redaktorem. Ustawodawca przyjął wiele koncepcji formułowanych wcześniej w Jego publikacjach. Podobny wpływ na badania naukowe, a przede wszystkim na orzecznictwo sądowe i stosowanie prawa przez spółdzielnie, miały Jego publikacje zawierające wykładnię obowiązujących przepisów. O bogactwie dorobku w tym zakresie świadczy bibliografia prac Profesora. Wyjątkowe miejsce w tym dorobku zajmują opracowane wspólnie z J. Ignatowiczem, komentarze do prawa spółdzielczego z lat 1961 i 1982.

 

Profesor Mirosław Gersdorf doktoryzował się w 1969 roku na Uniwersytecie Łódzkim, habilitował w 1977 r. na uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1980 r. Rada Państwa nadała mu tytuł profesora nadzwyczajnego. Jego pozycja naukowa była już jednak ogólnie uznawana zanim zaczął się ubiegać o formalne stopnie naukowe.

 

W październiku 1972 r. Profesor objął kierownictwo Zakładu Prawa Spółdzielczego SIB. Był organizatorem i twórcą koncepcji pracy badawczej tego zakładu. Ponad 20 pozycji monograficznych - to plon pracy zakładu do czasu choroby Profesora. W ramach Zakładu Prawa, z inicjatywy i pod redakcją naukową Profesora, był przygotowywany rocznik Przegląd orzecznictwa i piśmiennictwa z zakresu prawa spółdzielczego, cieszący się od początku, tj. od 1967 r., wielkim zainteresowaniem czytelników.

 

Osobnym działem w dorobku Profesora Mirosława Gersdorfa była Jego praca dydaktyczna. Wykładał prawo spółdzielcze na Uniwersytecie Warszawskim, na studiach podyplomowych UMCS, a także na licznych kursach doskonalenia zawodowego organizowanych pod auspicjami Zrzeszenia Prawników Polskich, Rady Adwokackiej w Warszawie orz centralnych związków spółdzielczych. W wielu wypadkach był inicjatorem tych kursów.

 

Profesor Mirosław Gersdorf dobrze zasłużył się spółdzielczości polskiej. Powojenny rozwój nauki prawa spółdzielczego trwale wiąże się z Jego nazwiskiem.

 

Ze wstępu do tomu poświęconego osobie filistra profesora 

pod redakcją prof. dr hab. Wiesława Chrzanowskiego i dr Krzysztofa Pietrzykowskiego

Spółdzielczy Kwartalnik Naukowy 

Rok XXI 1987