&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

29 cze 2020

Zakończenie semestru Epidemia COVID-19 odebrała nam piękny semestr letni. Niestety nasza działalność od marca sprowadzała się do spotkań online, w czasie których odbyły się trzy wykłady fuksowskie: "Historia boksu" Wiktora Sa... »

3 maj 2020

229. rocznica Ustawy Rządowej z 3. maja Dziś świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. maja - przełomowego aktu w historii Polski i fundamentu jej nowożytnej państwowości, jednego z pierwszych tego typu dokumentów na świecie. Z ... »

5 mar 2020

Wykład otwarty poświęcony typografii Tym razem Welecja postanowiła poczytać między wierszami i odkryć całe ukryte pośród nich piękno, otwierając się przy tym na tłumnie przybywających gości - ledwie się pomieściliśmy! Nas... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Henryk Czopowski /1863 - 1935/

 

Urodzony w Warszawie, ukończył tam szkołę średnią, od roku 1884 na Wydziale Chemicznym Politechniki Ryskiej, następnie na Wydziale Inżynieryjnym. Po ukończeniu studiów powrócił do Warszawy, gdzie założył własne biuro techniczne. Od 1907 r. wykładał na Wydziale Technicznym Kursów Naukowych w Szkole Techniczno Mechanicznej Wawelberga i Rothwandy - Mechanikę Teoretyczną. W roku 1915 brał udział w organizowaniu Politechniki Warszawskiej i po jej otwarciu w 1916 wybrano go Dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej Rolnej. Godność tą piastował przez 6 lat. O tegoż roku do zgonu był kuratorem Korporacji Welecji, do której członków należał w latach swych studiów. W 1917 r. zorganizował Państwową Szkołę Mierniczą oraz Państwową Szkołę Egzaminacyjną na geometrów I i II klasy. Z tytułu zasług naukowych został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.

 

Zmarł w Warszawie 7 VI 1935 r.