&Viribus Unitis Suum Cuique &

aktualnosci

29 cze 2020

Zakończenie semestru Epidemia COVID-19 odebrała nam piękny semestr letni. Niestety nasza działalność od marca sprowadzała się do spotkań online, w czasie których odbyły się trzy wykłady fuksowskie: "Historia boksu" Wiktora Sa... »

3 maj 2020

229. rocznica Ustawy Rządowej z 3. maja Dziś świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. maja - przełomowego aktu w historii Polski i fundamentu jej nowożytnej państwowości, jednego z pierwszych tego typu dokumentów na świecie. Z ... »

5 mar 2020

Wykład otwarty poświęcony typografii Tym razem Welecja postanowiła poczytać między wierszami i odkryć całe ukryte pośród nich piękno, otwierając się przy tym na tłumnie przybywających gości - ledwie się pomieściliśmy! Nas... »

aktualnosci

Podstawą Welecji jest dewiza Viribus Unitis Suum Cuique - co w języku polskim znaczy wspólnymi siłami każdemu co mu się należy. Zwłaszcza drugi człon naszej maksymy ma istotne znaczenie. Wywodzimy zeń zasadę tolerancji i szacunku dla wszystkich poglądów i punktów widzenia.

aktualnosci

Jan Chwalibóg /1869 - 1931/

 

Urodził się 27 XII 1869 r., zmarł 16 II 1931 r. Był synem Hipolita Chwaliboga, senatora, właściciela majątku Mysłów w powiecie łukowskim, profesora Szkoły Głównej Handlowej, ożenionego z Ludwiną z domu Śląską. W latach 1890-1895 Jan studiował chemię Politechnice Ryskiej i był członkiem korporacji Welecja. Po ukończeniu Politechniki rozpoczął pracę w cukrowni Elżbietów powiecie sokołowskim. Następnie pracował w kilku innych cukrowniach. w roku 1898 ożenił się z Ireną Wierzbicką. Po wojnie cała rodzina znalazła się w Warszawie. Projektował min rozbudowę cukrowni "Dobre", a następnie objął stanowisko radcy Najwyższej Izby Kontroli Państwa, które piastował aż do ataku apoplektycznego w grudniu 1930 r. W wyniku choroby zmarł 16. lutego następnego roku.